Nyheter, Transaktion
New Property har agerat säljrådgivare åt en privat aktör vid försäljningen av en kontors- och lagerfastighet i östra Fyrislund i Uppsala. Fastigheten har en uthyrbar area 3 248 kvadratmeter LOA samt ett garageplan om 1 188 kvadratmeter. Köper gör Coeli.

Danmarks-Säby 6:18 färdigställdes 2020 och är en trevåningsbyggnad uppdelad på kontor, lager, bilhall samt ett garageplan i källarvåningen. I fastigheten huserar bland annat Hectronic AB som största hyresgäst och upptar cirka 47 procent av den uthyrbara ytan. Det säljande bolaget har även verksamhet inom bilhandel i fastigheten och har tecknat ett nytt hyresavtal i samband med försäljningen. Den nya ägaren tillträdde fastigheten den 12 september.
”Försäljningen bekräftar ett fortsatt starkt intresse för denna typ av fastighet i attraktiva lägen i Uppsala. Vi passar på att tacka säljaren för förtroendet.”
/ Kent Edh Jansen, Director på New Property
Våra nyheter
-
New Property säljrådgivare när Active avyttrar Företagspark i Västerås
Läs mer: New Property säljrådgivare när Active avyttrar Företagspark i Västerås
-
Kontorsmarknaden Q1 2025
Läs mer: Kontorsmarknaden Q1 2025
-
Stark efterfrågan på industrifastigheter – ADR Fastigheter köper i Örkelljunga
Läs mer: Stark efterfrågan på industrifastigheter – ADR Fastigheter köper i Örkelljunga
-
New Property säljrådgivare när privat aktör köper i Danderyd
Läs mer: New Property säljrådgivare när privat aktör köper i Danderyd
-
New Property säljrådgivare när Tenzing Industrihus utökar sitt bestånd i Stockholmsregionen
Läs mer: New Property säljrådgivare när Tenzing Industrihus utökar sitt bestånd i Stockholmsregionen
-
Retailmarknaden Q1 2025
Läs mer: Retailmarknaden Q1 2025