Nyheter, Uthyrning

Tidigare i år inleddes ett utökat samarbete mellan New Property, Cavendo och Niam – där bland annat Gallerian Nian i Gävle ingick. Genom ett fokuserat och målinriktat arbete har Cavendo, Niam och New Propertys Retail-team, gemensamt i ett nära samarbete bidragit till att stärka gallerians position som en av regionens mest attraktiva handelsplatser.
Samarbetet har på kort tid resulterat i en fullt uthyrd handelsplats– nedre plan är nu helt fyllt och gallerian har 0% vakanser.
”Det här är ett fantastiskt exempel på vad som kan hända när man kombinerar en stark handelsdestination med ett nära och effektivt samarbete. På kort tid har vi tillsammans med fastighetsägaren lyckats attrahera starka varumärken och skapa en komplett mix för besökarna,” säger Sofia Petzelius, Head of Leasing Retail på New Property.
Satsningen stärker Gallerian Nians position som en central mötesplats i Gävle och bidrar till ett ännu starkare och mer varierat utbud för både boende och besökare.
Samarbetet gäller även bla uthyrning i Haninge Centrum, Väsby Centrum och Port 73.
Våra nyheter
-
New Property fortsätter växa – rekryterar toppmäklaren Jonna Sarstedt
Läs mer: New Property fortsätter växa – rekryterar toppmäklaren Jonna Sarstedt
-
New Property rådgivare när Tvättbjörnen köper fastighet av Genova i Gävle
Läs mer: New Property rådgivare när Tvättbjörnen köper fastighet av Genova i Gävle
-
New Property utser Rikard Améen till ny uthyrningschef för kontor
Läs mer: New Property utser Rikard Améen till ny uthyrningschef för kontor
-
Retailmarknaden Q3 2025
Läs mer: Retailmarknaden Q3 2025
-
Kontorsmarknaden Q3 2025
Läs mer: Kontorsmarknaden Q3 2025
-
Transaktionsmarknaden Q3 2025
Läs mer: Transaktionsmarknaden Q3 2025