Nyheter
Henrik Eklund tillträder rollen som ny VD på New Property. Med ett tydligt mål att bli den föredragna rådgivaren för kunder inom både uthyrning och transaktion förstärker New Property sitt ledarskap och sitt engagemang för högkvalitativ kundservice.
Henrik Eklund kommer till New Property med omfattande erfarenhet inom fastighets- och byggsektorn och inom ledarskap. Tidigare har han arbetat som vice VD på bygg- och fastighetsbolaget ED Gruppen där han ansvarat för att skapa nya affärsmöjligheter och utveckla koncernen. Henrik har även varit verksam inom den finansiella världen med olika chefsroller inom både Swedbank och Danske Bank. Han har ett bevisat affärsfokus samt en förmåga att driva utveckling med hög medarbetarnöjdhet.
”Jag ser fram emot att leda New Property in i en spännande framtid. Vårt fokus kommer att ligga på att leverera kundvärde och att stärka våra kundrelationer ytterligare. Jag är övertygad om att vi tillsammans som team kommer att nå nya höjder och sätta nya standarder inom fastighetsrådgivning.”
/ Henrik Eklund, VD
”Vi är mycket glada över att välkomna Henrik Eklund som ny VD för New Property. Hans omfattande erfarenhet och starka ledarskap kommer att vara avgörande för vår framtida tillväxt.”
/ Monica Hägglund, Styrelseordförande

Våra nyheter
-
New Property säljrådgivare när privat aktör köper i Danderyd
Läs mer: New Property säljrådgivare när privat aktör köper i Danderyd
-
New Property säljrådgivare när Tenzing Industrihus utökar sitt bestånd i Stockholmsregionen
Läs mer: New Property säljrådgivare när Tenzing Industrihus utökar sitt bestånd i Stockholmsregionen
-
Retailmarknaden Q1 2025
Läs mer: Retailmarknaden Q1 2025
-
Transaktionsmarknaden Q1 2025
Läs mer: Transaktionsmarknaden Q1 2025
-
Finansieringsmarknaden Q1 2025
Läs mer: Finansieringsmarknaden Q1 2025
-
Ångmaskinen Fastigheter förvärvar kontor- och industrifastighet i Boländerna
Läs mer: Ångmaskinen Fastigheter förvärvar kontor- och industrifastighet i Boländerna