Nyheter, Transaktion
Vendus har via två separata transaktioner utökat sitt bestånd inom handelsfastigheter. I Töcksfors blir bolaget ägare till 22.000 kvm i Töcksfors Handelspark.

New Property har haft uppdraget att leda uthyrningsarbetet, med målsättningen att befästa Töcksfors Handelsparks position som Värmlands främsta gränshandelsdestination.
I slutet på förra året blev det officiellt att Eurocash utökade sin butiksyta och har omvandlat den till en toppmodern livsmedelsbutik, vilket höjer standarden för matinköp i regionen. Pong öppnar även en ny, modern Drive Through-restaurang som erbjuder ett unikt tillskott inom Mat & Dryck.
I Årjäng har fastigheterna Töcksmarks Stom 3:3, 3:15, 3:16 och 3:17 förvärvats, vilket är stor del av gränshandelsplatsen Töcksfors Handelspark. Retailparken ligger längs E18 och avståndet till Oslo är 90 km.
Total uthyrbar lokalyta är 22.000 kvm och det finns sju hyresgäster, bland annat en framgångsrik Ica-butik. Bland hyresgästerna finns även Eurocash, Lager 157, Rusta, Dollarstore, Supergott och Systembolaget (ombud). Det finns även större byggmöjligheter på fastigheterna.
Säljare är Skandinaviske Handelsparker AS som ägs av DNB till 75% och Consilia till 25%.
I Umeå kommun har Vendus förvärvat fastigheten Sävar 10:59, som bland annat innehåller en livsmedelsbutik där Ica är hyresgäst.
TM & Partners har varit rådgivare till Vendus i transaktionerna och New Property har varit säljarens rådgivare i de två affärerna.


No name
Våra nyheter
-
New Property rådgivare vid uthyrning av 5 060 kvm till Norléns Transport i Knivsta
Läs mer: New Property rådgivare vid uthyrning av 5 060 kvm till Norléns Transport i Knivsta
-
New Property rådgivare när Evolv förvärvar lättindustrifastigheter i Norrtälje
Läs mer: New Property rådgivare när Evolv förvärvar lättindustrifastigheter i Norrtälje
-
New Property bakom nya etableringar i Väsby Centrum
Läs mer: New Property bakom nya etableringar i Väsby Centrum
-
New Property satsar framåt med tre strategiska rekryteringar inom finans, transaktion och retail
Läs mer: New Property satsar framåt med tre strategiska rekryteringar inom finans, transaktion och retail
-
New Property rådgivare vid försäljning av livsmedelsfastighet i Hultsfred
Läs mer: New Property rådgivare vid försäljning av livsmedelsfastighet i Hultsfred
-
New Property rådgivare åt Bonnier Fastigheter då Kjell & Company etablerar sig på Sveavägen
Läs mer: New Property rådgivare åt Bonnier Fastigheter då Kjell & Company etablerar sig på Sveavägen