Nyheter, Transaktion, Uncategorized
Serafim Fastigheter avyttrar fastigheten Lyftkranen 3 i Moraberg till Stendörren Fastigheter AB (publ).

Lyftkranen 3 är en fullt uthyrd industrifastighet belägen i Moraberg industriområde, cirka fem kilometer från Södertälje centrum. Fastigheten har en lokalarea om 2 044 kvadratmeter och en generös tomtarea om 9 707 kvadratmeter. Tillträde för Stendörren Fastigheter beräknas ske den 30 augusti 2024. Setterwalls har varit Serafims juridiska rådgivare och New Property har varit säljrådgivare i affären.
”Vi har arbetat med fastigheten under en tid och skapat ett starkt kassaflöde, efter att ha uppnått affärsplan passar det bra att sälja.”
/ Mårten Strandmark, VD Serafim Fastigheter
”Vill tacka Serafim och Stendörren för en smidig och framgångsrik process. Vi ser fram emot fler affärer tillsammans nu när marknaden kickar igång.”
/ Tobias Magnussen, Transaktionsansvarig, New Property
Våra nyheter
-
New Property får prestigefyllt uppdrag av Niam och Cavendo att hyra ut och utveckla butiksmixen i Väsby Centrum och Port 73
Läs mer: New Property får prestigefyllt uppdrag av Niam och Cavendo att hyra ut och utveckla butiksmixen i Väsby Centrum och Port 73
-
New Property rådgivare när Milence etablerar sitt tredje laddningsnav i Sverige
Läs mer: New Property rådgivare när Milence etablerar sitt tredje laddningsnav i Sverige
-
Dusty Deco har hittat sin drömlokal
Läs mer: Dusty Deco har hittat sin drömlokal
-
Norrholma/iArgus fortsätter förvärva inom lager och lättindustri med fokus på Stockholm och Uppsala
Läs mer: Norrholma/iArgus fortsätter förvärva inom lager och lättindustri med fokus på Stockholm och Uppsala
-
Grönlandet – ett arkitektoniskt mästerverk mitt i city!
Läs mer: Grönlandet – ett arkitektoniskt mästerverk mitt i city!
-
Rains öppnar ny butik på Götgatan 42 – New Property har bistått i processen med nyetableringen
Läs mer: Rains öppnar ny butik på Götgatan 42 – New Property har bistått i processen med nyetableringen