Nyheter, Uthyrning
New Property har varit rådgivare till Axfast AB vid uthyrningen av en vakant kontorslokal i fastigheten Skotten 6 på Kungsgatan. Ny hyresgäst är Evolution och fastighetens kontorslokaler är därmed fullt uthyrda. Vi gratulerar Axfast till en ny bra hyresgäst och Evolution till fina nya lokaler!

Sedan tillträdet av fastigheten Skotten 6, även kallad Glashuset, den 31 januari har Axfast arbetat med att hitta en långsiktigt bra hyresgäst till en vakant kontorslokal på 925kvm.
Axfast har nu tecknat avtal med Evolution avseende den aktuella lokalen och fastighetens kontorslokaler är därmed fullt uthyrda.
Evolution tillträder den 15 augusti 2023 och blir grannar med bland annat H&M, Apple och Pleo Technologies.
New Property har varit rådgivare till Axfast i uthyrningen.
Våra nyheter
-
New Property rådgivare vid försäljning av livsmedelsfastighet i Hultsfred
Läs mer: New Property rådgivare vid försäljning av livsmedelsfastighet i Hultsfred
-
New Property rådgivare åt Bonnier Fastigheter då Kjell & Company etablerar sig på Sveavägen
Läs mer: New Property rådgivare åt Bonnier Fastigheter då Kjell & Company etablerar sig på Sveavägen
-
New Property rådgivare när ABG Fastena förvärvar lättindustrifastigheter i Västerås och Järfälla
Läs mer: New Property rådgivare när ABG Fastena förvärvar lättindustrifastigheter i Västerås och Järfälla
-
New Property tar Wayne’s nya koncept till Port 73
Läs mer: New Property tar Wayne’s nya koncept till Port 73
-
Kontorsmarknaden Q2 2025
Läs mer: Kontorsmarknaden Q2 2025
-
Retailmarknaden Q2 2025
Läs mer: Retailmarknaden Q2 2025