Nyheter, Uthyrning
New Property har varit rådgivare till Axfast AB vid uthyrningen av en vakant kontorslokal i fastigheten Skotten 6 på Kungsgatan. Ny hyresgäst är Evolution och fastighetens kontorslokaler är därmed fullt uthyrda. Vi gratulerar Axfast till en ny bra hyresgäst och Evolution till fina nya lokaler!

Sedan tillträdet av fastigheten Skotten 6, även kallad Glashuset, den 31 januari har Axfast arbetat med att hitta en långsiktigt bra hyresgäst till en vakant kontorslokal på 925kvm.
Axfast har nu tecknat avtal med Evolution avseende den aktuella lokalen och fastighetens kontorslokaler är därmed fullt uthyrda.
Evolution tillträder den 15 augusti 2023 och blir grannar med bland annat H&M, Apple och Pleo Technologies.
New Property har varit rådgivare till Axfast i uthyrningen.
Våra nyheter
-
New Property fortsätter växa – rekryterar toppmäklaren Jonna Sarstedt
Läs mer: New Property fortsätter växa – rekryterar toppmäklaren Jonna Sarstedt
-
New Property rådgivare när Tvättbjörnen köper fastighet av Genova i Gävle
Läs mer: New Property rådgivare när Tvättbjörnen köper fastighet av Genova i Gävle
-
New Property utser Rikard Améen till ny uthyrningschef för kontor
Läs mer: New Property utser Rikard Améen till ny uthyrningschef för kontor
-
Retailmarknaden Q3 2025
Läs mer: Retailmarknaden Q3 2025
-
Kontorsmarknaden Q3 2025
Läs mer: Kontorsmarknaden Q3 2025
-
Transaktionsmarknaden Q3 2025
Läs mer: Transaktionsmarknaden Q3 2025