Nyheter, Transaktion
Vendus har via två separata transaktioner utökat sitt bestånd inom handelsfastigheter. I Töcksfors blir bolaget ägare till 22.000 kvm i Töcksfors Handelspark.

New Property har haft uppdraget att leda uthyrningsarbetet, med målsättningen att befästa Töcksfors Handelsparks position som Värmlands främsta gränshandelsdestination.
I slutet på förra året blev det officiellt att Eurocash utökade sin butiksyta och har omvandlat den till en toppmodern livsmedelsbutik, vilket höjer standarden för matinköp i regionen. Pong öppnar även en ny, modern Drive Through-restaurang som erbjuder ett unikt tillskott inom Mat & Dryck.
I Årjäng har fastigheterna Töcksmarks Stom 3:3, 3:15, 3:16 och 3:17 förvärvats, vilket är stor del av gränshandelsplatsen Töcksfors Handelspark. Retailparken ligger längs E18 och avståndet till Oslo är 90 km.
Total uthyrbar lokalyta är 22.000 kvm och det finns sju hyresgäster, bland annat en framgångsrik Ica-butik. Bland hyresgästerna finns även Eurocash, Lager 157, Rusta, Dollarstore, Supergott och Systembolaget (ombud). Det finns även större byggmöjligheter på fastigheterna.
Säljare är Skandinaviske Handelsparker AS som ägs av DNB till 75% och Consilia till 25%.
I Umeå kommun har Vendus förvärvat fastigheten Sävar 10:59, som bland annat innehåller en livsmedelsbutik där Ica är hyresgäst.
TM & Partners har varit rådgivare till Vendus i transaktionerna och New Property har varit säljarens rådgivare i de två affärerna.


No name
Våra nyheter
-
Nytt prestigeuppdrag för New Property: utveckla PK-Huset i Stockholm city
Läs mer: Nytt prestigeuppdrag för New Property: utveckla PK-Huset i Stockholm city
-
Ökade vakanser – ökade möjligheter
Läs mer: Ökade vakanser – ökade möjligheter
-
Stort tack till alla gäster som kom på vårt POWERMINGEL 2024
Läs mer: Stort tack till alla gäster som kom på vårt POWERMINGEL 2024
-
Steningeladan fullt uthyrd
Läs mer: Steningeladan fullt uthyrd
-
New Property stärker sitt transaktionsteam med Linnéa Tegell som ny transaktionsrådgivare
Läs mer: New Property stärker sitt transaktionsteam med Linnéa Tegell som ny transaktionsrådgivare
-
Experterna om marknadsläget: Från krabbgång till proppen ur
Läs mer: Experterna om marknadsläget: Från krabbgång till proppen ur