Nyheter, Transaktion
New Property har varit rådgivare åt säljarna då Pictet Alternative Advisors har slutfört förvärvet av en nybyggd logistikfastighet i Halmstad. Fastigheten omfattar 18.300 kvm logistikyta. Säljer gör jv:t OOF Group och Eleiko, där den sistnämnda är hyresgäst och tillverkar styrkeutrustning.

Eleiko/OOF Group rådgavs av New Property och DLA Piper. Pictet rådgavs av Kilpatrick, PWC, Sweco, Svalner och Justim, som även kommer att förvalta fastigheten lokalt.
Förvärvet genomfördes för Pictets Core Plus-strategi.
Fastigheten Fyllinge 20:433 ligger i Kistinge industriområde. Den är fullt uthyrd på ett 9 års långt kontrakt till Eleiko Group AB, en världsledande tillverkare av styrkesutrustning. Den förvärvades från ett JV bestående av Eleiko och fasighetsutvecklaren OOF Group. Fastigheten innehar certifiering Miljöbyggnad Silver.
Pictet har mer än 30 års erfarenhet av alternativ kapitalförvaltning och erbjuder investerare tillgång till utvalda fastighetsinveseringar i Europa genom sina Core Plus- och Value Add-strategier.
”Affären visar på styrka i marknaden för bra produkter och vi ser fram emot kommande affärer med både OOF och Pictet.”
Tobias Magnussen, Head of Transaction på New Property
”Vi är väldigt glada över att ha förvärvat en nybyggd logistik-fastighet av yppersta klass och med en stark hyresgäst, för vår Core Plus-strategi. Fastigheten, certifierad som ”Miljöbyggnad Silver”, ligger väl i linje med våra höga ambitioner inom ESG.”
Linus Nilsson, Head of Nordics på Pictet Alternative Advisors
”Vi är mycket glada över att ingå detta avtal med Pictet. Affären bidrar till att stödja Eleikos tillväxt och ger oss möjlighet att ytterligare investera och fokusera på vår kärnverksamhet, samtidigt som vi bildar ett starkt partnerskap med en långsiktig och professionell fastighetsinvesterare i Pictet.”
Erik Blomberg, vd för Eleiko
”Samarbetet med Eleiko har fungerat väldigt bra och trots att varken Eleiko eller vi haft planer på att sälja fastigheten i närtid är parterna nöjda över att ha funnit en ny bra ägare till terminalen. Nu räknar vi med att återinvestera det frigjorda kapitalet i nya investeringar till en högre riskjusterad avkastning och fortsätta utveckla OOF Group.”
Robert Eek, VD OOF Group

Våra nyheter
-
New Property rådgivare när OOF och Eleiko maxar med Pictet i Halmstad
Läs mer: New Property rådgivare när OOF och Eleiko maxar med Pictet i Halmstad
-
Lär känna John Lindström, Leasing Manager på New Property
Läs mer: Lär känna John Lindström, Leasing Manager på New Property
-
New Property rådgivare åt Wallin Bostad vid deras profilprojekt vid Nytorget
Läs mer: New Property rådgivare åt Wallin Bostad vid deras profilprojekt vid Nytorget
-
Lär känna Filippa Fourén, junior analyst på New Property
Läs mer: Lär känna Filippa Fourén, junior analyst på New Property
-
Lär känna Ulrika Leijonhufvud, Asset Manager på New Property
Läs mer: Lär känna Ulrika Leijonhufvud, Asset Manager på New Property
-
New Property hyr ut åt Axfast på Kungsgatan 57
Läs mer: New Property hyr ut åt Axfast på Kungsgatan 57