Nyheter, Transaktion

New Property har agerat säljrådgivare åt Fondamentor vid avyttringen av fastigheterna Umeå Röbäcksdalen 1:8 och 1:9. Fastigheterna, som omfattar en uthyrbar area (LOA) om 2 038 kvadratmeter, är belägna i området Röbäcksdalen, med direkt anslutning till både Umeås södra infart och serviceutbudet i Söderslätt med Avion Shopping och IKEA.
Fondamentor förvärvade fastigheterna 2013 och har under innehavstiden genomfört omfattande renoveringar och lokalanpassningar. Hyresgäster är Umeå kommun samt det världsledande musikproduktionsbolaget Toontrack Music.
”Efter att ha ägt och förädlat fastigheterna i över tio år känns tidpunkten helt rätt för en avyttring. Vi tackar New Property och köparen för en smidig affär, samt önskar den nya ägaren lycka till med dessa fina fastigheter och hyresgäster.”
/ Robert Nilsson, Fondamentor.
Köparen är ett onoterat fastighetsbolag som tillträdde fastigheterna i slutet av november 2025.
”Vi tackar Fondamentor för förtroendet i denna affär. De har sedan 2013 utvecklat fastigheterna på ett föredömligt sätt, vilket gjorde detta till en attraktiv och stabil investering för köparen. Transaktionen bekräftar intresset för välförvaltade fastigheter i Umeå.”
/ Tobias Magnussen & Ulrika Leijonhufvud, New Property
Våra nyheter
-
New Property rådgivare när Jafaris Holding förvärvar kontorsfastighet i Jönköping
Läs mer: New Property rådgivare när Jafaris Holding förvärvar kontorsfastighet i Jönköping
-
Analys av transaktionsmarknaden: rätt objekt går alltid att hitta tagare till
Läs mer: Analys av transaktionsmarknaden: rätt objekt går alltid att hitta tagare till
-
Ta nästa steg i din karriär – New Property söker biträdande analytiker!
Läs mer: Ta nästa steg i din karriär – New Property söker biträdande analytiker!
-
New Property rekryterar och satsar på utbildnings- och skolverksamhetsetableringar
Läs mer: New Property rekryterar och satsar på utbildnings- och skolverksamhetsetableringar
-
New Property hyr ut till Olja & Oliv hos Olov Lindgren på Drottninggatan
Läs mer: New Property hyr ut till Olja & Oliv hos Olov Lindgren på Drottninggatan
-
Lär känna Sebastian Pradilla, Leasing Manager Retail/Business Developer på New Property
Läs mer: Lär känna Sebastian Pradilla, Leasing Manager Retail/Business Developer på New Property