Nyheter, Transaktion
New Property har fått förtroendet av Capsa att bistå vid försäljning av en 5 300 kvadratmeter stor Handelsfastighet i Höganäs. Köper gör ABG Fastena som bygger vidare på ett av sina investeringsben, fastigheter inom livsmedel och lågpris.

Fastigheten är fullt uthyrd med långa hyresavtal om 10 till 15 år till Jysk, Dollarstore och Jem & Fix. Byggnaden färdigställdes i början av 2022 och den uthyrningsbara arean uppgår till drygt 5 300 kvadratmeter.
New Property har varit rådgivare till säljaren och affären genomfördes off market.
Med detta förvärv når ABG Fastenas satsning inom livsmedel och lågpris enfastighetsvärde på 1 miljard kronor.
ABG Fastena är ett oberoende investmentbolag som investerar i fastigheter i Sverige och Finland. Bolaget grundades 2020 av Andreas Birgersson, Per Nisses och Philip Söderqvist i ett joint venture med ABG Sundal Collier. ABG Fastena förvärvar och förvaltar fastigheter på uppdrag av sina investerare.
Våra nyheter
-
Lär känna Sebastian Pradilla, Leasing Manager Retail/Business Developer på New Property
Läs mer: Lär känna Sebastian Pradilla, Leasing Manager Retail/Business Developer på New Property
-
New Property rådgivare när Maxim återuppstår som levande kulturscen efter omfattande renovering
Läs mer: New Property rådgivare när Maxim återuppstår som levande kulturscen efter omfattande renovering
-
Lär känna Millandra Lindström, Leasing Manager Retail på New Property
Läs mer: Lär känna Millandra Lindström, Leasing Manager Retail på New Property
-
Vi tar pulsen på vår uthyrningschef David Werner med fem snabba frågor om marknaden!
Läs mer: Vi tar pulsen på vår uthyrningschef David Werner med fem snabba frågor om marknaden!
-
New Property rådgivare när Capsa Säljer nybyggd Handelsfastighet i Höganäs till ABG Fastena
Läs mer: New Property rådgivare när Capsa Säljer nybyggd Handelsfastighet i Höganäs till ABG Fastena
-
New Property rådgivare när Panattoni och CBRE IM bygger 46 000 kvm logistikfastighet i Skåne
Läs mer: New Property rådgivare när Panattoni och CBRE IM bygger 46 000 kvm logistikfastighet i Skåne