Nyheter, Uthyrning
New Property har varit sökrådgivare åt låneförmedlaren Enklare i processen att hitta nya moderna lokaler på Vasagatan 7 i Stockholm City.
Det nya kontoret ligger intill Stockholms Centralstation och Cityterminalen, vilket gör det till en idealisk plats för Enklare att fortsätta växa och expandera sin verksamhet. Lokalen som är 835 kvadratmeter är belägen högst upp i huset med stor terrass.
”Vi är i en expansiv fas där vi har behov av bättre lokaler och nyanställer. Marknaden för låneförmedling är fortfarande stabil och vi ser en ökad efterfrågan från kunder att se över sina räntevillkor.”
/ Erik Wegnelius, CEO, Enklare
Fastigheten ägs av Vasakronan som har moderniserat och byggt om den för att skapa ljusa och miljöcertifierade lokaler.
”Det är roligt att vårt arbete med att skapa en hållbar och modern kontorsbyggnad i Stockholms absolut bästa läge vid centralstation har resulterat i att vi kan attrahera en attraktiv hyresgäst likt Enklare.”
/ Rickard Helgesson, Uthyrningsansvarig för kontor i centrala Stockholm, Vasakronan
Lokalmarknaden i Stockholm är fortsatt stark, med låga vakanser och en hög efterfrågan från företag som söker moderna och effektiva lokaler. New Property upplever att det är en utmaning för många expansiva företag att hitta lämpliga lokaler på grund av de historiskt låga vakanserna. Trots rådande konjunktur tror de inte på en ökning av vakanserna, utan snarare på en ökad omflyttning bland hyresgäster. Just nu bistår New Property flera företag med sökuppdrag för att hjälpa dem att hitta den perfekta lokalen.
”Vi tror att den starka marknaden i Stockholm kommer att fortsatt vara attraktiv för företag som vill växa och expandera sina verksamheter. Det är en spännande tid för företag som Enklare att flytta till nya, moderna lokaler och ta del av alla fördelar som Stockholm har att erbjuda.”
/ Anders Löndén, Leasing Manager, New Property

Våra nyheter
-
Puuilo öppnar sin andra butik i Sverige i Sundsvall i början av 2027
Läs mer: Puuilo öppnar sin andra butik i Sverige i Sundsvall i början av 2027
-
New Property rådgivare när Vendus köper livsmedelsfastighet på Ekerö
Läs mer: New Property rådgivare när Vendus köper livsmedelsfastighet på Ekerö
-
Nytt samarbete ska digitalisera kommersiell fastighetsvärdering
Läs mer: Nytt samarbete ska digitalisera kommersiell fastighetsvärdering
-
New Property säljrådgivare när Kopparcronan säljer Tuna Torg till Barings
Läs mer: New Property säljrådgivare när Kopparcronan säljer Tuna Torg till Barings
-
Dubbla transaktioner för New Property vid förmedling av ICA-fastighet i Örbyhus samt bostads- och industrifastighet i Täby
Läs mer: Dubbla transaktioner för New Property vid förmedling av ICA-fastighet i Örbyhus samt bostads- och industrifastighet i Täby
-
New Property rådgivare när Aeonic säljer industri- och kontorsfastighet i Järfälla
Läs mer: New Property rådgivare när Aeonic säljer industri- och kontorsfastighet i Järfälla