Analyser, Nyheter, Uthyrning

Hur har efterfrågan på lokaler utvecklats under det tredje kvartalet jämfört med tidigare i år?
Efterfrågan på kommersiella lokaler är fortsatt stabil och i linje med föregående kvartal, men marknaden är tydligt polariserad. Moderna lokaler i strategiska lägen är fortsatt eftertraktade. Samtidigt är det en utmaning att finna hyresgäster till objekt av äldre standard eller i mindre attraktiva områden. Det breda utbudet ger hyresgästerna möjlighet att vara selektiva och noggrant utvärdera sina alternativ.
Hur har hyresnivåerna och vakansgraderna utvecklats under kvartalet, samt vilka geografiska lägen går starkast?
Vi ser en ökad efterfrågan på större ytor i citylägen, från 1 000 kvm och uppåt. Primelägen i CBD uppvisar fortsatt stabil efterfrågan, med i stort sett oförändrade hyresnivåer som attraherar hyresgäster. I övriga innerstaden är marknaden något svagare, med marginellt högre vakansgrad och dämpat intresse. Utanför tullarna är läget mer pressat: vakanserna stiger mest och uthyrningar kräver ofta både investeringar och incitament från fastighetsägarna.
Vilka faktorer upplever ni påverkar hyresgästers beslutsfattande mest just nu?
För dagens företagsledningar är utmaningen tudelad. Dels behöver de hantera övergången till en fungerande hybridmodell, dels arbetar de aktivt för att locka tillbaka medarbetare till kontoret. Detta kräver en fysisk arbetsplats som är så pass attraktiv att den motiverar en ökad närvaro. Följaktligen ställs höga krav på lokalernas anpassningsbarhet och yteffektivitet, och parametrar som hyresnivå, flexibla avtalsvillkor samt god kollektivtrafik blir avgörande vid val av lokal.
Vad förväntar ni er för utveckling på uthyrningsmarknaden under det fjärde kvartalet?
Vi går nu in i vad som historiskt sett är årets starkaste kvartal, och vi ser få tecken på att denna trend skulle brytas. Visserligen är utgångspunkten en marknad som präglats av långa beslutsprocesser och en avvaktande hållning. Likväl är vår bedömning att en tydlig ökning av affärsaktiviteten är att vänta.
Våra nyheter
-
New Property rådgivare när Coeli förvärvar lager- och kontorsfastighet i Fyrislund, Uppsala
Läs mer: New Property rådgivare när Coeli förvärvar lager- och kontorsfastighet i Fyrislund, Uppsala
-
New Property rådgivare vid uthyrning av 5 060 kvm till Norléns Transport i Knivsta
Läs mer: New Property rådgivare vid uthyrning av 5 060 kvm till Norléns Transport i Knivsta
-
New Property rådgivare när Evolv förvärvar lättindustrifastigheter i Norrtälje
Läs mer: New Property rådgivare när Evolv förvärvar lättindustrifastigheter i Norrtälje
-
New Property bakom nya etableringar i Väsby Centrum
Läs mer: New Property bakom nya etableringar i Väsby Centrum
-
New Property satsar framåt med tre strategiska rekryteringar inom finans, transaktion och retail
Läs mer: New Property satsar framåt med tre strategiska rekryteringar inom finans, transaktion och retail
-
New Property rådgivare vid försäljning av livsmedelsfastighet i Hultsfred
Läs mer: New Property rådgivare vid försäljning av livsmedelsfastighet i Hultsfred